Zmiany w przyznawaniu i przywracaniu renty
Od 1 grudnia 2017 r. prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje tylko takiej osobie, która nie ma ustalonego prawa do emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i nie spełnia warunków do jej uzyskania. ZUS nie przywróci już prawa do renty, które ustało w związku z przyznaniem emerytury.
Brak ustalonego prawa do emerytury oraz niespełnianie warunków do jej uzyskania to obecnie jednen z warunków nabycia prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. Pozostałe warunki pozostają bez zmian. Nowe zasady dotyczą wniosków o rentę zgłoszonych od 1 grudnia 2017 r.
Tym samym ZUS nie przyzna już renty z tytułu niezdolności do pracy osobie, która ma ustalone prawo do emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych albo spełnia warunki do jej uzyskania.
Od 1 grudnia 2017 r. prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy ustaje z dniem, od którego została przyznana emerytura z FUS. Tym samym nie może ono już zostać przywrócone. Przywrócenie prawa do renty jest możliwe tylko wtedy, gdy:
∑ prawo to ustało w związku z upływem okresu, na jaki została przyznana renta oraz
∑ lekarz orzecznik ZUS lub komisja lekarska ZUS orzekła, że niezdolność do pracy powstała nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania prawa do pobieranej wcześniej renty.
—Źródło: www.zus.pl